Bombka ręcznie malowana

Bombka ręcznie malowana

W jaki sposób powstają bombki choinkowe?

Bombki to jedne z najpopularniejszych ozdób świątecznych, które zgodnie z tradycją umieszczamy na choince. Wszystkie bombki, bez względu na zdobienia i kształt, pełnią tę samą funkcję – nadają świętom niepowtarzalny klimat. Kupując bombki bożonarodzeniowe rzadko zastanawiamy się, jak wygląda proces ich produkcji. Natomiast przekształcanie kawałka szkła w małe dzieło sztuki jest nad wyraz ciekawym procesem. Szczególnie, jeśli będzie to bombka ręcznie malowana, a nie taka, która pochodzi z produkcji masowej.

Formowanie szkła

Fabryka bombek otrzymuje szkło w postaci cienkich rurek. Na początku szkło tnie się na mniejsze kawałki, zwane półfabrykatami. Następnie podgrzewa się je do 1000°C. Pod wpływem wysokiej temperatury szkło staje się miękkie, co ułatwia formowanie pożądanych kształtów. Aby wykonać bombki na choinkę o regularnych kształtach, dmuchacz szkła wtłacza powietrze do półfabrykatów. Przy tworzeniu bardziej skomplikowanych ozdób, pracownik fabryki musi dodatkowo posłużyć się formami tłoczonymi. Należy wspomnieć, że rozgrzane szkło nie przewodzi ciepła, więc nie powoduje poparzeń u dmuchacza. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu szkło należy ochłodzić. Ten proces polega na trzymaniu w płomieniu palnika, stopniowo zmniejszając jego temperaturę.

Bombka ręcznie malowana na zewnątrz i wewnątrz

Po schłodzeniu bombkę poddaje się procesowi srebrzenia. Do wnętrza półfabrykatu wlewa się roztwór srebra oraz środków redukujących i umieszcza w wodzie o temperaturze 50°C. W wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pod wpływem potrząsania, wewnątrz bombki osadza się cienka warstwa srebra. Aby z półfabrykatu powstała prawdziwa bombka choinkowa, należy ją pomalować. Najpierw zanurza się ją w farbie zawierającej żywicę, barwnik anilinowy i rozpuszczalnik. Po wysuszeniu bombka trafia w ręce dekoratora. Artysta rozpoczyna pracę od narysowania na bombce konturów obrazka, który chce namalować. Później ozdabia bombkę przy pomocy farb i lakierów, zaczynając od większych elementów, a kończąc na najmniejszych. Następnie zwieńcza pomalowaną bombkę brokatem. Na koniec bombka ręcznie malowana zostaje wyposażona w haczyk z drucianą pętelką. Przy jego pomocy w czasie najbliższych świąt ozdobi stojak na bombki lub choinkę.